بورس کالا در کارگزاری بانک مسکن

در سال ۱۳۸۲ طبق مفاد قانون برنامه سوم توسعه مقرر شد حرکت به سمت خصوصی سازی شرکت ها آغاز شود اما شرکت هایی که نظام قیمت گذاری آنها دولتی بود بعد از خصوصی سازی نمی توانستند کالای خود را بر مبنای قیمت گذاری دولتی عرضه کنند، به همین دلیل بهترین سازوکار برای کشف قیمت محصولات، بورس کالا بود.

فلذا با بروز سیستم مبتنی بر عرضه و تقاضا ، براساس ساختاری که در بورس کالای ایران تعریف شد، کالاها در بستری عادلانه قیمت گذاری شدند و مجالی برای شرکتها فراهم شد تا به سمت خصوصی سازی حرکت کنند.

در شهریور ۱۳۸۲ بورس فلزات و یک سال بعد در شهریور ۱۳۸۳ بورس کشاورزی با هدف تحقق اهداف برنامه سوم و چهارم توسعه ، توسط شورای عالی بورس تشکیل شد. قانون بازار اوراق بهادار در سال ۱۳۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بورس کالای ایران با ادغام دو بورس مزبور در سال ۱۳۸۶تشکیل شد. در بهمن همان سال نیز رینگ پتروشیمی و در آبان ماه سال ۸۸ نیز تالار صادراتی محصولات پتروشیمی شروع به فعالیت نمود.

شورای عالی بورس و اوراق بهادار در جلسه ۱۳۹۰/۳/۳۰  با تجمیع درخواست‌های جداگانه برای راه اندازی بورس نفت و برق به راه اندازی بورس انرژی رای داد. بر این اساس بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور جهت عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی ، برق، گاز طبیعی ، زغال سنگ ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.

کارگزاری بانک مسکن در حال حاضر به عنوان یکی از برترین کارگزاران در حوزه بورس کالا و انرژی محسوب می شود. این کارگزاری در حال حاضر دارای ۱۳ مجوز معاملاتی در بورس کالای ایران شامل معاملات فلزی ، نفت و پتروشیمی ، کشاورزی و سیمان ، سلف موازی استاندارد محصولات فلزی ، فرآورده های پتروشیمی ، محصولات کشاورزی و سیمان ، گواهی سپرده کالایی محصولات فلزی ، فرآورده های پتروشیمی ، محصولات کشاورزی و سیمان می باشد . در بورس انرژی نیز کارگزاری بانک مسکن هر دو مجوز موجود یعنی مجوز معاملات برق و نفت را دریافت نموده است و از لحاظ اخذ مجوز های لازم ، آمادگی کامل را برای ارائه کلیه خدمات ممکن به مشتریان محترم دارا می باشد.

یکی از نقاط قوت کارگزاری بانک مسکن فعالیت در تمامی رینگ های معاملاتی می باشد که باعث شده است تجربه لازم در خصوص تمامی رینگ های معاملاتی در حوزه کالا و انرژی وجود داشته باشد . از طرف دیگر کارگزاری بانک مسکن مفتخر است که در هر دو حوزه کالا و انرژی هم به عنوان کارگزار فروشنده و هم به عنوان کارگزار خریدار فعالیت می نماید و خدمات خود را در دو سطح خرد و کلان و با توجه به نیاز های مشتریان به ذینفعان خود ارائه می نماید . ارائه خدمات متنوع ، در سطح خرد و به تعداد مشتریان بالا ، به شکلی در طول سال های گذشته افزایش یافته است که این کارگزاری در سال ۱۳۹۵ موفق گردید از حیث دارابودن بالاترین تعداد مشتری و بیشترین دفعات انجام معاملات ، رتبه نخست را در میان تمامی کارگزاران فعال در بورس  به خود اختصاص دهد .

در حوزه خرید کالا ها و به عنوان کارگزار خریدار ، افتخار همکاری با نزدیک به ۵۷۰ شرکت حقوقی فعال در زمینه خرید انواع محصولات نفتی ، پتروشیمی و شیمیایی ، فلزی و کشاورزی ، این کارگزاری را تبدیل به یکی از بزرگترین کارگزاران خریدار محصولات فوق در بورس کالا و انرژی نموده است و با توجه به بررسی های انجام شده این کارگزاری در هر ماه به طور متوسط به ۱۵۰ شرکت مختلف انواع  کالاها را تخصیص داده است که از این حیث به یکی از بزرگترین کارگزاران در حوزه خرید محصولات تبدیل گردیده است.

در حوزه فروش کالا ها و به عنوان کارگزار فروشنده این کارگزاری در هر ۳ حوزه محصولات پتروشیمی ، فلزی و کشاورزی در طول سال های گذشته ، تجربه و تبحر لازم را کسب نموده است . به شکلی که :

 

در حال حاضر این کارگزاری اختصاصا در حوزه کالا و انرژی دارای دو شعبه در شهر تهران –  یک دفتر پذیرش در شهر تهران –  یک شعبه در شهر تبریز و یک استیشن معاملاتی در شهر کیش است که خدمات اشاره شده را به صورت کامل به مشتریان ارایه می نمایند .